Translate

niedziela, 22 lutego 2015

Pielęgnacja cery - wprowadzenie / Skincare routine - introduction

      Nawyk pielęgnacji skóry twarzy i szyi wyniosłam z domu rodzinnego, gdzie dorastając wpojone zostało  mi przekonanie, że piękna kobieca cera to nic innego jak zadbana skóra! Odkąd tylko sięgam pamięcią moja Mama przykładała bardzo dużą wagę do pielęgnacji skóry twarzy i szyi, zawsze staranie dobierając kremy i inne kosmetyki pielęgnacyjne. Swój pierwszy krem nawilżający dostałam w wielu 13 lat od Mamy i jestem jej za to po dziś dzień bardzo wdzięczna! Co prawda moja pielęgnacja od tego czasu uległa pewnym zmianom, zarówno ze względu na wiek jak i potrzeby mojej skóry, ale nadal bardzo dużą rolę przywiązuję do prawidłowego demakijażu oraz nawilżenia! 
   

     Mieszkając przez prawie trzy lata w Kairze poznałam inne sposoby pielęgnacji skóry. Dzięki moim koleżanką z Japonii, Chin i Korei pokochałam azjatyckie kosmetyki oraz wieloetapowe rytuały pielęgnacji , natomiast dzięki moim egipskim koleżankom poznałam uroki naturalnych mydeł oliwkowych lub palmowych, wody różanej, olejków oraz słodką - ponieważ jest jadalna - tanią i ekologiczną metodę depilacji pastą cukrową lub depilacje nitką - tak zwykłym kawałkiem nitki! Te wszystkie doświadczenia spowodowały, że całkowicie zrezygnowałam z wizyt w gabinetach kosmetycznych czyniąc jednocześnie własną łazienkę moim prywatnym SPA! Nie jestem przeciwnikiem zabiegów kosmetycznych, ale uważam, że właściwa codzienna pielęgnacja skóry może przynieść równie dobre, a nawet lepsze efekty niż jednorazowa wizyta w gabinecie kosmetycznym... Temat pielęgnacji skóry twarzy jest dość obszernym tematem, tak więc postanowiłam go podzielić na kilka wpisów łączących się w cykl pielęgnacji cery / Skincare routine


     Obecnie moja pielęgnacja opiera się głównie na azjatyckich metodach, głównie japońskich, ale również koreańskich. Pewnie wielu osobom wyda się to dziwne, przecież jestem Europejką a nie Azjatką. ...odpowiem jedno - nie chodzi tutaj o przynależność etniczną ale o skórę i sposób jej pielęgnacji ! Moje sposoby pielęgnacji oparte są głównie na metodzie zaleceniej przez autorkę książki "The Japanese Skincare Revolution"  Chizu Saeki. Zaznaczam tutaj, że nie jestem z wykształcenia kosmetologiem, a moja metoda pielęgnacji cery "wyklarowała się" poprzez praktykowanie różnych metod na przestrzeni lat.
      W "The Japanese Skincare Revolution" Chizu Saeki  w 6 rozdziałach przedstawia swoją metodą pielęgnacji cery. Począwszy od mechanizmów skóry, poprzez dobór kosmetyków oraz poszczególne techniki pielęgnacyjne. Metody proponowane przez Chizu Saeki bardzo mi odpowiadają. Przy regularnym stosowaniu się do jej zaleceń, naprawdę widać zdecydowaną różnicę w stanie i kondycji skóry twarzy i szyi już po kilku dniach ! Bardzo polecam wszystkim tą pozycję. Książka została przetłumaczona na język angielski i  jest dostępna m.in. na amazon, ebay lub gmarket. 
     
     Chizu Seaki w swojej metodzie zaleca nam używanie minimum 8 kosmetyków do pielęgnacji cery, które tworzą Saeki-style skincare essentials oraz 7 elementów Saeki-style skincare tools.


Saeki-style skincare essentials

 1. Makeup remover / kosmetyki do demakijażu
 2. Cleanser / kosmetyki do mycia twarzy
 3. Facial scrub / peelingi
 4. Lotion / lotion lub tonik
 5. Serum
 6. Eye cream / krem pod oczy
 7. Emulsion/cream / krem lub emulsja
 8. Sunscreen / bloker UVA i UVB

 Saeki-style skincare tools

 1. Cotton / płatki kosmetyczne
 2. Towels / ręczniki
 3. Ice or cool packs / lód
 4. Plastic wrap / folia spożywcza
 5. Shower caps / czepek kompielowy
 6. Swan-neck squeese bottle / butelka z zakrzywioną szyjką
 7. Hands and fingers / dłonie i palce


     Uważam, że dobór kosmetyków jest równie istotny jak właściwe metoda pielęgnacji cery. Metoda 4 kroków sprawdza się w przypadku większości kosmetyków zarówno pielęgnacyjnych jaki i kolorowych. Wyjątkiem są kosmetyki w kamieniu. Decydując się na wybór kosmetyków pielęgnacyjnych kieruję się na ogół metodą 4 kroków.
 1. Szukanie odpowiedniego produktu do pielęgnacji np krem pod oczy
 2. Analiza skład kosmetyku - bardzo pomocna jest tutaj strona COSDNA
 3. Próbkę kosmetyku, którą testujemy w ciągu kilku dni - zamawiajcie próbki lub prościo próbkę, która zawiera większą ilość produktu, ponieważ tylko w ten sposób będziecie wiedzieć czy dany kosmetyk spełnia wasze oczekiwania. Jednorazowe użycie nie daje takiej odpowiedzi...
 4. Satysfakcja oraz świadomy zakup kosmetyku spełniającego nasze oczekiwania ! 
 
     Stosując zalecenia Saeki-style skincare tak mniej więcej wygląda moja pielęgnacja cery. W kolejnych wpisach szczegółowo przedstawię moją poranną oraz wieczorną pielęgnację skóry twarzy i szyi. Wiele osób zapewne zarzuci mi, że stosowana przez mnie metoda pielęgnacji ma mało wspólnego z minimalizmem kosmetycznym... mają do tego prawo.... Osobiście uważam, że moje podejście oraz metoda pielęgnacji jaką wybrałam jest naprawdę prosta ! Fakt jest wieloetapowa, ale jej stosowanie przynosi mi wymierne skutki w postaci zdrowej, zadbanej cery ! 

- keep life simple -

Anna

     

4 komentarze:

 1. Pierwsze zdania brzmią jak biografia Heleny Rubinstein! ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czytałam biografię Heleny Rubinstein kilka lat temu. Spodobał mi się sposób w jaki była napisana, no i oczywiście sama biografia Heleny... a zwłaszcza jej determinacja w dążeniu do celu oraz jej droga na szczyt mogą być świetną inspiracją dla każdego - dla mnie są wielką inspiracją :) Pierwsze zdania tego postu są prawdą, ponieważ tak faktycznie wyglądała moja droga w świat kosmetyków. Dzięki Mamie i niestety śp. Babci nauczyłam się bardzo wiele. Wcale nie musisz mieć najdroższych kosmetyków lub korzystać z bardzo drogich zabiegów w SPA... najważniejsza jest systematyczność oraz obserwacja cery. Codzienna pielęgnacja może przynieść naprawdę spektakularne efekty i zaowocować w przyszłości... starzenie się jest naturalnym procesem i nie żadnego magicznego specyfiku aby je zatrzymać, ale można starzeć się "łagodnie" mając piękną i zadbaną cerę po 50 lub po 60. Najlepszym dowodem na to była moja Babcia, a teraz jest moja Mama - Pozdrawiam :)

   Usuń
 2. Myślałam, że znajdę tu więcej szczegółów odnośnie wieloetapowej pielęgnacji.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Szczegółowo opisałam moją wieloetapową pielęgnację w dwóch postach:
   Pielęgnacja - rano
   http://www.classysimplelife.com/2015/02/pielegnacja-cery-rano-skincare-routine.html
   Pielęgnacja - wieczór
   http://www.classysimplelife.com/2015/02/pielegnacja-cery-wieczor-skincare.html
   Wkrótce pojawi się na blogu cykl postów o mojej obecnej wieloetapowej pielęgnacji i w jaki sposób wpłynęła na moją cerę wciągu 6 lat jej stosowania - tak, więc zapraszam serdecznie - pozdrawiam :)

   Usuń