Translate

poniedziałek, 2 marca 2015

"Paryska dieta" ? / "The Parisian Diet" ?

     Zgrabne i zadbane Francuski są dla wielu kobiet niedoścignionym wzorcem do naśladowania... Nie ma co ukrywać faktu, który potwierdzają dane statystyczne, że to właśnie Francuski są najszczuplejszymi kobietami na kontynencie Europejskim ! Będąc w Paryżu z przyjemnością obserwowałam ten żywy fenomen poruszający się po malowniczych uliczkach, przesiadujący w kafejkach i parkach...

    W przeszłości nigdy nie miałam problemów z wagą. Przy 178 cm wzrostu nosiłam rozmiary 36/38. Niestety od momentu zdiagnozowania u mnie niedoczynności tarczycy Hashimoto, a następnie po tyroidektomii zaczęły się moje problemy z wagą, a właściwie nadwagą... Na przemian tyłam i chudłam, co nie wpływało ani pozytywnie na moje zdrowie, ani samopoczucie... Rok temu postanowiłam udać się do specjalisty - dietetyka. Spotkałam się z kilkoma specjalistami w dziedzinie dietetyki, ale nie czułam, że zaproponowane przez nich rozwiązanie przyniosą wymierne efekty np. suplementacja specjalnymi preparatami, posiłki sporządzane z częściowo gotowych produktów lub półproduktów. Nie podważam kompetencji, ani wiedzy tych osób, ale po prostu zaproponowane przez nich rozwiązanie nie spełniały moich oczekiwań... zwłaszcza, że do końca życia będę przyjmowała syntetyczny hormon lewotyroksynę !

     Moja przygoda z "Paryską dietą" zaczęła się w grudniu, kiedy dostałam ją jako prezent Mikołajkowy od Mamy. Przyznam szczerze, że gdybym nie ten fakt, to będąc w księgarni nawet bym nie spojrzała na tę książkę... Jestem bardzo sceptycznie nastawiona do wszystkiego rodzaju "cudownych" poradników i  trochę zajęło mi zabranie się do lektury tej pozycji. Skoro jednak ją posiadam to postanowiłam ją przeczytać !  
     "Paryska dieta" - dr Jean-Michel Cohen to książka noszącego miano najsłynniejszego francuskiego dietetyka. Dr Cohen na kartach książki dzieli się z czytelnikiem sposobami ma osiągnięcie i utrzymanie właściwej masy ciała. Sięgając po tą pozycję nawet nie przypuszczałam, że będę tak mile zaskoczona jej lekturą ! Książkę bardzo przyjemnie się czyta. Podzielona jest na 3 części - łącznie składa się z   11 rozdziałów - w których dr Cohen zapoznaje czytelnika ze wskazówkami proponowanej przez niego diety. Ponadto rzeczowo wyjaśnia zarówno przyczyny tycia jak i problemy związane z "rzucaniem" zbędnych kilogramów. Największe wrażenie zrobiło na mnie ustalanie właściwej wagi ! Dr Cohen przedstawia proste równanie, dzięki któremu w kilka chwil każdy może poznać swoją prawidłową wagę ciała i ustalić konkretny cel do którego będzie się dążyć ! W książce zawarty jest kompleksowy plan stopniowej i trwałej utraty masy ciała wraz  przykładowymi jadłospisami jakie są zalecane w poszczególnych fazach diety.  Polecam Wam również odwiedzić stronę internetową dr Jean - Michel Cohen !
    Przepisy proponowane przez dr Cohen są z reguły proste, składają się z ogólnie dostępnych i nieprzetworzonych składników, chociaż możemy znaleźć składniki bardziej wyszukane tj palmowe serca, mięso z kraba - ale nie pojawiają się one zbyt często w przykładowych jadłospisach. Listy zamienników pomagają urozmaić przygotowywane posiłki w ramach diety.  Dzienny jadłospis tak naprawdę składa się z 3 posiłków, ponieważ pozostałe 2 posiłki tj drugie śniadanie i podwieczorek to "kawa, herbata albo herbata ziołowa w nieograniczonych ilościach, ewentualnie z dodatkiem słodzika i 2 łyżek ( 30 ml ) odtłuszczonego mleka" - "Paryska dieta" - dr Jean-Michel Cohen str 168-169. 
  
   Właśnie dzienny jadłospis proponowany przez dr Cohen - składający się tak naprawdę z 3 posiłków spożywanych w ciągu dnia - zaważył na podjęciu przez mnie decyzji o zastosowaniu paryskiej diety ! Większość proponowanych diet zaleca spożywanie 5 małych posiłków w ciągu dnia, które jest dla mnie wręcz nie możliwe do przejścia... po prostu nie odczuwam głodu w porze drugiego śniadania, a podwieczorek to generalnie filiżanka kawy. Tak więc postanowiłam spróbować... najbliższe tygodnie pokażą czy z pomocą diety dr Cohen uda mi się powrócić do wagi kiedy byłam w pełni zdrową osobą? sama jestem bardzo ciekawa efektów...
      
     Książkę "Paryska dieta" dr Jean - Michel Cohen wydało poznańskie wydawnictwo Rebis. Dostępna jest  w księgarniach na terenie całej Polski. Cena detaliczna zamieszczona przez wydawcę na odwrocie książki to 39,90 zł, ale przypuszczam, że zakupiona w księgarni internetowej może być niższa ! 


    Z góry zaznaczam, że nie czerpię żadnych korzyści materialnych od wydawnictwa ani autora książki !!! 


   Wszystkie zmiany jakie wprowadzamy w naszym życiu, bez względu na to czego dotyczą potrzebują czasu... dlatego nie ustaliłam sobie żadnej "death line"... nie oto chodzi, aby uzyskać wymarzoną wagę wciągu dwóch tygodni stosując ekstremalnie rygorystyczną dietę ! Moim celem jest szczupły wygląd i  świetne samopoczucie... a patrząc się na zgrabne i zadbane Francuski wiem, że jest to możliwe ! 


- keep life simple -

Anna

    

2 komentarze:

  1. Ciekawa musi być bardzo ta książka i powodzenia byś wytrwała w swoim postanowieniu! :)
    Oczywiście nie zapominaj przez całą tą próbę o tym, że nie ważne ile byś ważyła, zawsze będziesz piękną kobietą, bo kiedy ktoś o tym zapomina, przestaje tak naprawdę czuć się dobrze z samym sobą :)

    Zapraszam do mnie na najnowszy post - klik!:)

    OdpowiedzUsuń
  2. Trzymam kciuki za wytrwałość i oby były efekty!

    OdpowiedzUsuń