Translate

piątek, 12 sierpnia 2016

"Chiny bez makijażu" - Marcin Jacoby

     Podróże w najodleglejsze zakątki świata to marzenie wielu z nas... Australia... Nowa Zelandia... Kuba... Japonia... Korea... Tajlandia... Mongolia... Chiny... i tak można by wymieniać bez końca... W codziennym natłoku zajęć odsuwamy nasze marzenia o dalekich wyprawach na dalszy plan... Czasami mijają długie miesiące, a nawet lata zanim uda nam się zrealizować nasze założenia i w końcu siedzimy w samolocie odlatującym w wymarzonym przez nas kierunku... Osobiście uważam, że czas oczekiwania możemy wykorzystać na lepsze poznanie wybranego przez nas miejsca i tu z pomocą przychodzą  nam książki tj. "Chiny bez makijażu" autorstwa Marcina Jacoby wydane przez Wydawnictwo Muza 

     Od ponad 5 lat wyjazd do Chin jest jednym z moim marzeniem, które mam nadzieję uda mi się kiedyś spełnić... Brzmi to dość zabawnie, ale dopiero mieszkając na Bliskim Wschodzie zainteresowałam się Azją !  Japonia... Korea... Hong Kong... Chiny... to miejsca z których pochodzili moi akademicy koledzy oraz współlokatorzy. Nasze codzienne życie przypominało istną "mieszankę" kulturowo-językową, która owocowała czasami w przezabawne sytuacje. Pomimo upływu lat i odległości nadal mamy z sobą kontakt, chociaż przyszło nam żyć w różnych szerokościach geograficznych i przybyło nam obowiązków... Czytając książkę autorstwa Marcina Jacoby wróciło wiele wspomnień, nie tylko tych związanych z Egiptem, ale tych z moimi koleżankami i kolegami pochodzącymi z Chin... Dzięki znajomości poznałam i nauczyłam się wiele różnych rzeczy - począwszy od gotowania pewnych potraw po masaż guasha, czy  chociażby wieloetapowa pielęgnacja twarzy, która nie tylko jest domeną Koreanek ale również Chinek i Japonek !     
     Czytając książkę Marcina Jacoby wkraczamy w zupełnie inny, nieznany mam świat... już sam tytuł wybrany przez autora jest bardzo wymowny i daje nam wiele do zrozumienia... Jacoby stara się przybliżyć czytelnikowi "prawdziwy" obraz Chin jako kraju bardzo zróżnicowanego, ale przede wszystkim fascynującego ! 

"Chińska logika to osobny i dość ciekawy temat. Jesteśmy przyzwyczajeni do solidnej tradycji 
grecko-rzymskiej z klarownym wywodem, ciągiem przyczynowo-skutkowymi jasnym przeciwieństwem: prawda-fałsz, białe-czarne, tak-nie. Dlatego chiński sposób myślenia może się nam wydawać nieco zawiły i nieprecyzyjny. Ale kultura ta rozwijała się zupełnie innymi torami niż nasz i być może właśnie dlatego w Państwie Środka nic nie jest takie jednoznaczne."

     Książka składa się z wstępu oraz 5 części tj.: tożsamość, ludzie, polityka, gospodarka i społeczeństwo, Chiny dla Polaka. Zakończona jest spisami m.in.: nazw własnych, zasad wymowy oraz literatura. Na ostatniej stronie autor umieścił podziękowania. Książka napisana jest w bardzo ciekawy sposób, który sprawia, że czytanie tej pozycji daje nam ogromną przyjemność. Gorąco polecam ją każdemu, kto pragnie poznać inną i tak różną od naszej kulturę Chin. Książka dostępna jest zarówno w wersji  papierowej jak również jako e-book na stronie wydawnictwa MUZA oraz w salonach Empik.

   Było mi niezmiernie miło zostać zaproszoną przez wydawnictwo MUZA do przeczytania egzemplarza recenzenckiego "Chiny bez makijażu" - dziękuję !

- keep life simple -

Anna

12 komentarzy:

 1. O! To ta książka, o której wspominałaś. Przyznam, że po takim wstępie, to i mi się zamarzył wyjazd w chińskie rejony.. Właśnie w tym wszystkim najciekawsze jest to, że każdy zna jakiegoś Anglika, jakiegoś Niemca czy Francuza, o Norwegu dużo słyszał a o Rosjanach to już w ogóle.. ale z tymi Chinami, Japonią zawsze jest związana jakaś nutka tajemnicy. Nawet jeśli kojarzę z telewizji randomowe wyrywki z kultury czy tradycji, to tak naprawdę niewiele wiem o nich samych jako o ludziach. Intrygujące. A przez chwilę miałam wrażenie, że to kolejna część jakiegoś elementarza pielęgnacji ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Faktycznie kilka razy wspominałam o tej pozycji m.in.: na Instagram i Facebook. Podzielam Twoją opinię, że dość mało jest programów w TV o kulturze Azji... a szkoda :(
   Gorąco polecam Ci tę książkę i życzę miłej lektury - pozdrawiam serdecznie :)

   Usuń
 2. Jakiś czas temu widziałam wspomnienie o tej książce, bodajże na Facebooku. Od jakiegoś już czasu interesuję się Chinami, ale bardziej gospodarką, że względu na kierunek mojego kształcenia. Co nie znaczy, że pozostałe aspekty są poza moimi zainteresowaniami. Książkę doszłam do listy życzeń, w wolnej chwili na pewno zdecyduję się na zakup. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam nadzieję, że książka przypadnie Ci do gustu. Życzę milej lektury i pozdrawiam serdecznie :)

   Usuń
 3. Chiny nigdy nie były moim podróżniczym marzeniem, ale ksiazke chętnie bym przeczytała ;))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Gorąco polecam naprawdę bardzo interesująca pozycja - pozdrawiam serdecznie :)

   Usuń
 4. Ciekawa książka dla osób, które interesują się kulturą Azji. Mnie jakoś nie ciągnie w te klimaty ;p
  Mój blog ♥ Serdecznie zapraszam !

  OdpowiedzUsuń
 5. uwielbiam książki i programy podróżnicze, interesuje mnie jak żyją ludzie w innych zupełnie różnych kulturach . to na pewno bardzo ciekawa książka

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo ciekawa i gorąco Ci ją polecam - pozdrawiam serdecznie :)

   Usuń
 6. Mnie co prawda Chiny nie wciągają, tak jak inne kraje, ale na pewno super byłoby się kiedyś tam wybrać i poznać całkowicie inną kulturę!

  OdpowiedzUsuń
 7. Jeśli będę mieć okazję to przeczytam na pewno z zainteresowaniem. Ostatnio czytałam książkę MRcina Bruczkowskiego " Bezsenność w Tokio" i mam ochotę na więcej Azjatyckich historii. Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie czytałam tej pozycji, ale chyba się nią muszę zainteresować ;) Książkę gorąco Ci poleca i pozdrawiam serdecznie :)

   Usuń