2017 Postanowienia Noworczne / 2017 New Year's Resolutions

     Ostatnie tygodnie 2016 roku były naprawdę trudne... złożyło się na to wiele czynników zarówno tych ściśle związanych z życiem zawodowym, jak i prywatnym... uznałam, że najlepszym rozwiązaniem w tej sytuacji jest zdystansowanie się od wszystkiego i najzwyczajniej danie samej sobie czasu... Prawie miesięczna przerwa była tym czego potrzebowałam... pozwoliła mi dokładnie określić cele... ustalić priorytety... ale przede wszystkim zastanowić się nad moim dotychczasowym życiem... nie będę ukrywała, że był to dla mnie czas swoistego rodzaju refleksji, który dał mi inne spojrzenie na wiele aspektów... chociażby w kwestii postanowień noworocznych ! Po pierwsze zdecydowałam, że rok 2017 będzie rokiem - zmian !     "Zmiana" to słowo-klucz, które jest podstawą dalszych postanowień. Wiele osób wręcz marzy o zmianie swojego życia jednak aby to osiągnąć należy dokładnie sprecyzować jakie obszary mają ulec zmianie, a następnie szczegółowo przeanalizować od czego ma się dana zmiana zacząć i jaki efekt końcowy chcemy osiągnąć. Dzięki dokładnej i szczegółowej analizie łatwiej jest osiągnąć cel np. metodą "baby steps", którą osobiście uważam za najbardziej skuteczną, ale jest to moja subiektywna ocena... Nie wolno nam jednak zapominać o jednej bardzo istotnej kwestii a mianowicie realności wykonania założonego sobie celu/postanowienia... np. postanowienie, że 5 razy w tygodniu będę biegać po 2 km lub chodzić na zajęcia yogi może okazać się wręcz nierealne do spełnienia chociażby z powodu natłoku obowiązku oraz barku czasu... dlatego wyznaczajmy sobie realne cele i dążmy do ich spełnienia ! Poza tym formułując nasze postanowienia zadbajmy aby były "przyjazne" dla nas i nie wywoływały dodatkowych frustracji, ponieważ sama wcielana w życie zmiana już się z nimi wiąże w większości przypadków... Osobiście uważam zamiast formułować swój cel np. schudnę 10 kg lepiej jest określić go w ten sposób - moim priorytetem jest zdrowe odżywianie, które pomoże mi osiągnąć spadek wagi.

Minimalizm     
     01.01.2017 roku minęły dokładnie 2 lata od momentu kiedy zdecydowałam się wcielić w moje życie zasady minimalizmu oraz slow life. W tym momencie zapewne wiele osób zada sobie pytanie - skoro od 2 lat wcielam idee minimalizmu dlaczego minimalizm jest z jednym moich postanowień noworocznych?... Osobiście uważam, że minimalizm jest swoistego rodzaju drogą, którą decydujemy się podążać i sami decydujemy jak ta droga będzie wyglądała... Prze ostatnie 24 miesiące dokonało się wiele zmian z których jestem bardzo dumna i zadowolona ! Po pierwsze "uwolniłam się" od impulsywnych zakupów, które przez lata były moim dużym problemem, po drugie stworzyłam Capsule Wardrobe, która w pełni spełnia moje oczekiwania i odzwierciedla mój styl, po trzecie odnalazłam radość, spokój i spełnienie w minimalistycznym stylu życia... Nadal zamierzam kontynuować minimalistyczny/slow life styl życia i zdaję sobie sprawę, że z biegiem czasu wiele kwestii, które w obecnej chwili są dla mnie wystarczające mogą wymagać zmiany na jakiej płaszczyźnie, dlatego dążenie do wcielania minimalistycznych idei jest jednym z moich noworocznych postanowień.

Oszczędzanie
     Oszczędzanie pojawiło się jako jedno z moich ubiegłorocznych postanowień noworocznych, jednak nie do końca byłam usatysfakcjonowana wybranymi wówczas metodami, poza tym nie udało nam się zaoszczędzić tak dużej sumy jaką zakładaliśmy... dlatego w tym roku postanowiłam, że zmienię zarówno sposób oszczędzania pieniędzy, jak i wydawania pieniędzy... w tym celu korzystać będę z mojego kolejnego noworocznego postanowienia jakim jest budżet. Ponadto postanowiłam odkładać miesięcznie określoną kwotę pieniędzy na konto oszczędnościowe, jak również wszystkie dodatkowe profity pochodzące np. ze sprzedaży dotychczas posiadanej przeze mnie rzeczy.

Budżet     
     Kilka miesięcy temu zaczęłam ustalać sobie miesięczny budżet na kosmetyki w wysokości 200 zł oraz dodatkowo 50 zł rezerwy. Od dawna ściśle kontrolowałam wszystkie wydatki związane z zakupem kosmetyków i dzięki temu łatwo było mi ustalić średnią kwotę wydawaną miesięcznie na ten cel. Postanowiłam, że idealnym rozwiązaniem będzie ustalanie budżetów zadaniowych tzn. budżetów na konkretny cel np. tygodniowy zakup żywności, miesięczny zakup środków czystości itd. Dzięki temu w pełni zaplanuję przyszłe wydatki jak również będę miała ścisłą kontrolę nad wydatkami bieżącymi co pozwali mi na efektywne zarządzanie posiadanymi przez nas środkami.

Zdrowy styl życia
     "Powiedz mi, co jesz, a powiem ci, kim jesteś” mawiał A. Brillat – Savarin... Osobiście całkowicie zgadzam się z tym stwierdzeniem. Właściwa dieta oraz aktywność fizyczna to klucz do zdrowia każdego z nas ! W ubiegłym roku podjęłam wyzwanie 28 dni diety wegańskiej jednak moje wyniki znacznie pogorszyły się w jej trakcie... i po upływie wyzwania zaprzestałam jej stosowania. Nie twierdzę, że dieta wegańska jest zła jednak uważam, że trzeba się do niej dobrze przygotować zarówno pod względem merytorycznym jak i psychiczno-fizycznym - oczywiście jest to tylko moja subiektywna opinia ! Jako osoba cierpiąca na niedoczynność tarczycy w wyniku całkowitej tyroidektomii przywiązuję dużą wagę do mojej diety. Staram się unikać głównie soi, która zaburza wchłanianie się Eutyrox'u. Ponadto przez ostanie lata zredukowałam do minimum ilość używanej przeze mnie soli oraz cukru. W ciągu ostatniego roku starałam się możliwie jak najbardziej poszerzyć moją wiedzę w zakresie zdrowego odżywiania się... dzięki czemu zdecydowałam się na dietę roślinną, która mam nadzieję przyniesie nam wiele korzyści zdrowotnych oraz dobre samopoczucie.

Motywacja
     Zdrowa i pełnowartościowa dieta to tylko połowa sukcesu w dążeniu do poprawy naszego samopoczucia... bardzo istotną kwestią jest aktywność fizyczna o której wiele osób często zapomina. Osobiście nie jestem fankom siłowni, nie przepadam za bieganiem i wręcz nie znoszę zajęć typu zumba... po prostu to nie dla mnie ! Za to bardzo lubię yogę, pływanie oraz spacery i na tych aktywnościach zamierzam się skupić swoją uwagę w 2017 roku.  Poza tym mam nadzieję, że w tym roku będziemy mogli pozwolić sobie kilkudniowe wyjazdy w ciągu roku oraz zaplanujemy 2 tygodniowe wakacje. Oboje z MM lubimy podróże i nie będę ukrywała, że brakowało nam ich przez ostatnie 2 lata... 

      Wśród moich tegorocznych postanowień znalazło się jeszcze jedno... jednak dotyka ono bardzo osobistych dla mnie kwestii i dlatego postanowiłam zatrzymać je dla siebie... mam nadzieję, że uda mi się wcielić w życie wszystkie moje cele i postanowienia... jeżeli nie to przynajmniej będę się starała częściowo je spełnić co da mi również w pewnym stopniu zadowolenie, ponieważ nawet najmniejsza zmiana zawsze pozostaje zmianą ! 

     W Nowym 2017 Roku życzę Wszystkim przede wszystkim zdrowia, miłości, spełnienia i wiele radości oraz samozaparcia i wytrwałości w dążeniu do realizacji zaplanowanych postanowień noworocznych ! 

Szczęśliwego Nowego Roku !!!
  
     - keep life simple -

Anna

Komentarze

 1. Też uważam, że minimalizm to droga... Nie da się według mnie od tak zostać minimalistą. Ja proces również wdrożyłam i jest mi z nim niezwykle dobrze :) Wreszcie odkryłam swoją drogę, która dała mi wewnętrzny spokój. A nad ideą slow life myślę właśnie :)

  Pozdrawiam! :) Megly (megly.pl)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Od dawna fascynowała mnie idea slow life i od jakiegoś czasu staramy się z MM wdrażać ją w nasze życie - pozdrawiam serdecznie :)

   Usuń
 2. Powodzenia z postanowieniami, z weganizmem jest ten problem, że nie można zacząć zbyt szybko, trzeba powoli wszystko wprowadzać, jeść dodatkowe witaminki i jak przy wszystkim sprawdzać badania, jak wykryli u mnie celiakię to pierwsze dni na diecie wegańskiej były koszmarem, musiałam wrócić do jedzenia mięsa, a jak się dowiedziałam po pół roku, że jednak mam dodatkowo alergię na soję, orzechy i inne strączkowe cuda to całkiem wypadło mi z mózgu zmieniać dietę, ale teraz już muszę zacząć odżywiać się "zdrowiej" urozmaicać posiłki bo dosłownie sam ryż jem :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie dziękuję ;) Przykro mi z powodu Twojej celiakii... niestety u coraz większej ilości osób diagnozuje się to schorzenie, które wymaga radykalnej zmiany stylu życia. Profilaktycznie przebadałam się w kierunku celiakii i nie zdiagnozowano jej u mnie jednak przede mną kolejne testy na alergie pokarmowe, którymi trochę się stresuje... zdrowe odżywianie jest bardzo istotne dla naszego zdrowia i samopoczucia. Trzymam w kciuki za Twoją zmianę sposobu odżywiania - pozdrawiam serdecznie :)

   Usuń
 3. U mnie też w tym roku zdrowe odżywianie i aktywność fizyczna zajmą ważne miejsce. Od poniedziałku w końcu wracam na siłownię :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W takim razie trzymam kciuki za Twoje postanowienia - pozdrawiam serdecznie :)

   Usuń
 4. Podpisałabym się pod każdym postanowieniem :) Ja wszystkimi swoimi nie podzieliłam się na blogu, bo czułam, że są one zbyt mocno prywatne i wolałam zachować je dla siebie. Niemniej w kwestii oszczędzania jestem mocno zmotywowana do zmian i założyłam, że do końca roku odłożę określoną sumę pieniędzy. Mam nadzieję, że ten cel bez problemu uda mi się osiągnąć :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W takim razie trzymam w kciuki Olgo ! Życzę powodzenia w realizacji noworocznych postanowień - pozdrawiam serdecznie :)

   Usuń
 5. W kwestii budżetu: pomysł jest fajny jeśli nie kontrolujesz swoich wydatków. Jeśli masz nad nimi kontrolę to łatwo wpaść w pułapkę ścisłego trzymania się budżetu, co może kończyć się "nie kupię pomidoró, bo nie mam ich w budżecie".Ja przez ponad dwa lata planowałam budżet, ale teraz jest mi to po prostu niepotrzebne.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zawodowo zajmuję się finansami, a budżetowanie jest ich częścią tak więc nie obawiam się, że popadnę pułapkę "że nie kupię bo nie ma w budżecie". Budżetowanie to nic innego jak planowanie i kontrola wydatków a na tym najbardziej mi zależy, ponieważ wiedząc na co i ile wydajemy łatwiej jest zarządzać posiadanymi zasobami finansowymi. Osobiście uważam, że do planowania wydatków i ustalania budżetu trzeba podchodzić w "zdroworozsądkowy sposób" tylko wtedy uda nam się osiągnąć założone sobie cele - pozdrawiam serdecznie :)

   Usuń
 6. Calkiem niezly blog, dobrze sie czytalo ! Szukasz moze prezentu dla rodziny chlopaka dziewczyny czy partnera biznesowego? Wejdz do mnie na strone i obczaj:
  Kwiaty w pudelkach KATOWICE

  OdpowiedzUsuń

Publikowanie komentarza

Popularne posty