"Magia sprzątania" - Marie Kondo / "The Life-Changing Magic of Tidying Up" - Marie Kondo

     Grudzień to czas kiedy zabieramy się za "gruntowne" przedświąteczne porządki. Mycie oknie... trzepanie dywanów... odkurzanie książek... polerowanie bibelotów itp... to coroczny schemat powtarzający się w większości domów. Sprzątanie dla większości osób kojarzy się z przykrym, niechcianym i nielubianym obowiązkiem... jednak czy można żyć i nie sprzątać? oczywiście, że można, ale czy warto? Skazywanie się na życie w brudnych, zagraconych pomieszczeniach, które będą po prostu nas przytłaczały w imię naszego "słodkiego" lenistwa... zdecydowanie nie warto !  


    Porządek wprowadza swoistego rodzaju harmonię w nasze życie. Pozwala nam cieszyć się pięknem otaczających nas przedmiotów. Ułatwia nam codzienne czynności. Poza tym nic nie uspokaja tak po stresującym dniu jak powrót do sprzątniętego, czystego domu ! Dla wielu osób sprzątanie wciąż stanowi duży problem... jednak wg autorki książki "Magia sprzątania" Marie Kondo, można ten problem bardzo szybko rozwiązać !

     Na stronach książki autorka dzieli się z czytelnikiem zarówno swoimi doświadczeniami, jak i radami w kwestii sprzątania. Książka Marie Kondo składa się z przedmowy, pięciu rozdziałów oraz posłowia. W pierwszym rozdziale autorka definiuje problem bałaganu, następnie w kolejnych rozdziałach dzieli się z czytelnikiem wskazówkami w jaki sposób uporać się z problemem nieporządku oraz w jaki sposób te zmiany pozytywnie wpływają na życie. Książka napisana jest bardzo przyjemnym językiem, który miło się czyta. Polecam tę pozycję każdej osobie bez względu na wiek !  Ponadto książka ta jest świetnym pomysłem na prezent ! 


     "Magia sprzątanie" zmieniła diametralnie mój sposób postrzegania sprzątania ! Co prawda nigdy nie miałam większych problemów związanych ze sprzątaniem - nawet w przeszłości zanim zaczęłam wprowadzać idea minimalistyczne w swoje życie zawsze utrzymywałam porządek - jednak odnosiłam dziwne wrażenie, za każdym razem kiedy sprzątałam, że nie jest to dokładnie tak jak bym chciała...  Rady Marie Kondo okazały się bardzo przydatne, a wdrożenie ich w życie było bardzo proste i przyniosło wymierne skutki ! Całkowie zgadzam się ze słowami autorki, że " sprzątanie zmienia życie w sposób radykalny" a ten niezwykły efekt jest niczym innym jak właśnie "magią sprzątania" ! 


- keep life simple -

Anna

Komentarze

 1. Wydaje mi się, że sprzątanie, czy raczej chęć odgruzowania swojej przestrzeni to taki mini krok do minimalizmu i racjonalnego kupowania. Tyle dobrych opinii zbiera ta książka, aż dziwne. Chyba czas ją przeczytać :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Naprawdę polecam Ci tę książkę. Rady, które autorka proponuje faktycznie świetnie sprawdzają w rzeczywistości. Miłej lektury - pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Również lubię mieć porządek naokoło :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Porządek daje nam poczucie satysfakcji i ułatwia nam życie ;) pozdrawiam :)

   Usuń
 4. sprzątanie wcale nie jest męczące jeśli je dobrze rozplanujemy, każdego dnia wyznaczamy sobie jakiś cel, i realizujemy, mamy satysfakcję podwójną, raz ,że coś posprzątane, dwa, że wykonałyśmy zadanie. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Generalne porządki staram się robić kilka razy. Zgadzam się z Tobą, że codzienne sprzątanie ułatwia życie i daje nam satysfakcję - Pozdrawiam :)

   Usuń
 5. Może być ciekawie ;D

  Zapraszam :
  unnormall.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. "Magia sprzątania" to bardzo ciekawa pozycja. Polecam i pozdrawiam :)

   Usuń
 6. Na mnie ta książka nie zrobiła dobrego wrażenia, zresztą niedługo jej recenzja również pojawi się na moim blogu w dziale Perfekcyjnej Pani Domu.

  OdpowiedzUsuń
 7. Jestem bardzo ciekawa Twojej opinii :) Osobiście książka spodobała mi się, a podejście Marie Kondo w kwestii porządkowania bardzo mi odpowiada - pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Kurcze... ludzie chwalą tą książkę, a ja nie rozumiem o co ten szum. Nie przemówiła do mnie ani trochę. Te rady dotyczące czerpania radości z każdej rzeczy - przesada. Są rzeczy, które nie sprawiają mi radości, ale ich potrzebuje i trzeba się z tym pogodzić. Jak dla mnie książka strasznie przereklamowana, a naprawdę oczekiwałam że będzie świetnym poradnikiem :(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kila porad Marie Kondo wcieliłam w życie i jestem bardzo zadowolona. Ogólnie książka przypadła mi do gustu i uważam, że jest w niej kilka dobrych porad z których można skorzystać... ale wiem również, że wiele osób jest nią rozczarowanych... to czy coś nam odpowiada czy nie jest kwestią indywidualnych preferencji tak samo jak ulubiony kolor, kosmetyk czy potrawa :) pozdrawiam :)

   Usuń

Prześlij komentarz

Popularne posty