"Minimalizm daje radość" - Francine Jay / " The Joy of Less" - FrancineJay

     W ostatnim czasie idea minimalizmu stała się bardzo popularna... obecnie bycie minimalistą jest swoistego rodzaju "trendy"...  jednak czy faktycznie minimalizm to tylko chwilowa moda, która wkrótce przeminie? Osobiście uważam, że nie ! Minimalizm... to podejście do życia... to poznanie samego siebie... to określenie swoich potrzeb... a przede wszystkim radość o której przekonuje nas Francine Jay - autorka książki "Minimalizm daje radość" wydanej niedawno przez Wydawnictwo MUZA

    Dla wielu osób minimalizm nadal kojarzy się z przymusowym ograniczeniem ze względów finansowych, niekiedy nawet biedą lub ubóstwem. Kreowany przez media oraz specjalistów od reklamy, marketingu i sprzedaży obraz jak powinno wyglądać "nasze życie" tak naprawdę ma jedynie na celu rozbudzenie w nas potrzeb zakupu coraz to nowszych produktów, które w większości przypadków wcale nie są nam potrzebne! ...może czytając to zaczynasz sobie uświadamiać ten fakt... jeżeli tak, to nadszedł czas, aby poczuć radość jaką niesie z sobą minimalizm !

     "Minimalizm daje radość" autorstwa Francine Jay to bardzo ciekawa, inspirująca i motywująca pozycja,  która zawiera przekonywujące argumenty przemawiające za wprowadzeniem idei minimalizmu w nasze życie, jednocześnie nie "narzuca kanonu minimalizmu" pozostawiając czytelnikowi wolną rękę w np. w kwestii posiadanych przez nas zasobów.


"To ty określasz swoją listę rzeczy niezbędnych, a następnie tak ograniczasz zasoby, 
aby zbliżyć się do tej listy maksymalnie" 
- Francine Jay -


     Książka składa się wstępu, 4 głównych części tj. filozofia, metoda streamline, pomieszczenie za pomieszczeniem, styl życia w których poruszane są konkretne tematy oraz podsumowania i podziękowań. Pozycja napisana jest bardzo przyjemnym językiem, który sprawia że czytając tę książkę czujemy się wręcz gotowi do działania ! Ponadto bardzo spodobał mi się sposób w jaki autorka podkreśla istotne kwestie, które warto zapamiętać. Lektura książki Francine Jay była dla mnie ogromną przyjemnością, ponieważ regularnie czytam prowadzony przez autorkę blog missminimalist. "Minimalizm daje radość" to jednak z kilku książek do których z pewnością będę wracać w przyszłości. Gorąco polecam tą książkę każdemu ! Zarówno osobom, które już cieliły idee minimalizmu w swoje życie, jak również tym którzy pragną zmienić swoje życie ! Książka dostępna jest w zarówno w formie papierowej,  oraz jako e-book na stronie wydawnictwa MUZA  jak również w salonach Empik. 

     Lektura książki Francine Jay dała mi nieco inne spojrzenie na moje dotychczasowe założenia minimalistycznego stylu życia... tak więc, postanowiłam wprowadzić w nich pewne zmiany... o których wkrótce napiszę.

     Było mi niezmiernie miło zostać zaproszoną przez wydawnictwo MUZA do przeczytania egzemplarza recenzenckiego "Minimalizm daje radość" - dziękuję !


- keep life simple -

Anna

Komentarze

 1. Minimalizm nie jest oznaką biedy- zgodzę się z Tobą, według mnie jest przykładem estetyczności itd.
  Super!

  Zapraszam -> http://hot-schot.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Decydując się na minimalizm decydujemy się na inny styl życia niż kreowany przez mass-media konsumpcyjny styl życia. Uwielbiam minimalizm i jego estetykę - pozdrawiam serdecznie :)

   Usuń
 2. Nie znam książki, ciekawa jestem jakie zmiany wprowadzisz w swoje życie pod jej wpływem, chętnie o tym więcej przeczytam:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niebawem na blogu pojawi się podsumowanie mojej półtorarocznej drogi do minimalizmu, a w raz z nią zmiany jakie postanowiłam wprowadzić zarówno po przeczytaniu książki, jak i pod wpływem doświadczenia - pozdrawiam serdecznie :)

   Usuń
 3. Minimalizm to cześć życia. Wybrałam ten kierunek, bo jest mi bliski i czuję, że taką drogą chce podążać. Nie czytałam tej książki jeszcze, ale się może skuszę :) Ludzie wybierają taki kierunek, ze względu na ogromny konsumpcjonizm, chęć oczyszczenia przestrzeni dookoła siebie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Książka jest bardzo ciekawa. Prezentuje trochę inne podejście do minimalizmu niż prezentowane przez Dominique Loreau. Podzielam Twoją opinię - minimalizm to droga którą chce się podążać - pozdrawiam serdecznie :)

   Usuń
 4. Według mnie minimalizm i bieda nie mają nic a nic wspólnego, bo minimalizm to wybór, a bieda - jest bezwzględna, nie można jej samemu celowo wybrać, chociaż i nad tym można by debatować. Osobiście uważam to głównie za nurt jeśli chodzi o sztukę, wystrój wnętrz np. w muzyce minimalizmu sobie nie wyobrażam, bo muzyka jak patrzy się na nuty zawsze musi mieć pełno ozdobników, dynamiki itd. Ale książka może być bardzo ciekawa :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety nadal dla dość sporej grupy ludzi minimalizm kojarzy się z niedoborem finansowym a nie świadomym wyborem i "ucieczką" od konsumpcyjnego stylu życia. Minimalizm w muzycy też wydaje mi się dość mało-prawdopodobny, ale nie jestem specjalistom w tej dziedzinie więc się nie wypowiadam ;) Pozdrawiam serdecznie :)

   Usuń
 5. Muszę przeczytać! Uwielbiam klasykę i minimalizm;p
  Mój blog ♥ Serdecznie zapraszam !

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Świetna książka ! Gorąco Ci ją polecam i pozdrawiam serdecznie :)

   Usuń
 6. Koniecznie muszę po proponowaną przez Ciebie pozycje sięgnąć. Tym bardziej, że w wakacje planuję mały remont i chciałam w stronę tej estetyki iść, więc ta książka mi się z pewnością przyda.
  Baardzo fajny, treściwy post! :)
  Pozdrawiam, KINGA na Wieszaku ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję bardzo za miłe słowa. Gorąco polecam Ci lekturę tej książki, tym bardziej, że planujesz wkrótce zmiany a zawarte porady mogą okazać się bardzo pomocne. Życzę Ci powodzenia w wprowadzaniu zmian i pozdrawiam serdecznie :)

   Usuń
 7. Chętnie zajrzę do Empiku i poszukam tej pozycji. Już jestem bardzo ciekawa do jakich zmian i modyfikacji Twojego podejścia do minimalizmu skłoniła Cię właśnie ta pozycja. Na pewno będę śledzić te zmiany :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Autorka książki ma nieco inne podejście do minimalizmu niż Dominique Loreau. Lektura tej pozycji zaowocowała zmianami jakie postanowiłam wprowadzić w mojej już półtorarocznej drodze do minimalizmu - wkrótce podzielę się nimi na blogu - pozdrawiam serdecznie :)

   Usuń
 8. Chętnie przeczytam tą książkę, wczesną wiosną miałam fazę na oglądanie filmików o minimalizmie pomogło mi to zredukować zawartość mojej szafy ale teraz znów się nie domyka.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ostatnio zastanawiałam się nad postem o kanałach YouTube i blogach o minimalizmie, które są dla mnie inspiracją i chyba niebawem taki post pojawi się na blogu, ponieważ coraz więcej osób interesuje się minimalistycznym stylem życia. Gorąco polecam Ci tę książkę- jest napisana w bardzo fajny sposób pomocny dla każdego kto pragnie ograniczyć posiadane przez siebie dobra - pozdrawiam serdecznie :)

   Usuń
 9. Tej książki akurat nie znam. U mnie wielkim zaskoczeniem była książka Slow Fashion - dzięki niej wprowadziłam duże zmiany w mojej szafie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niedawno zakupiłam i czytam jednocześnie kilka książek m.in.: Elementarz stylu, Slow Fashion i Slow Life. Minimalizm daje radość to bardzo interesująca i motywująca książka, którą gorąco Ci polecam - pozdrawiam serdecznie :)

   Usuń
 10. A ja kupiłam sobie te ksiazke i zaraz skradla mi ja siostra. Dzieki za przypomnienie, chyba musze ja od niej wyegzekwować, bo twoja recenzja brzmi bardzo ciekawie. ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Koniecznie odzyskaj i przeczytaj ;) świetna książka - pozdrawiam serdecznie :)

   Usuń

Publikowanie komentarza

Popularne posty